I See You!

Workshop fotografického aktu u Jiřího Růžka

fotobloger

Vo februári tohto roku som absolvoval fotografický workshop u Jirku Růžka v Prahe. Modelkou bola Meteorwa. Ako to dopadlo a aké som mal z toho dojmy?

Bolo to moje prvé fotenie aktu vôbec. Nemal som najmenšiu predstavu ako pracovať s modelkou a naozaj som sa obával toho, ako ju budem nastavovať do póz, keď sám som o fotení aktu dovtedy vedel úplné nič.

Našťastie, moje obavy boli úplne zbytočné a bol z toho skvelý deň, ktorý si určite ešte rád zopakujem. Jirka je veľmi priateľský a skromne pôsobiaci človek, ktorý človeka dokáža úplne nakaziť nadchnutím pre fotografiu ženského tela. Na začiatku sme si sadli, chvíľu pokecali a stanovili si isté nepísané pravidlá pre fotenie. Po nejakom čase prišla modelka Terezka (Meteorwa) a potom už len nasledovalo niekoľko hodín fotenia a debát o fotení. Jednoducho skvele strávený čas.

I see you!

Ak by ste si chceli fotografiu aktu vyskúšať, potom Jirkov workshop odporúčam všetkými desiatimi. Nečakajte však, že Vás bude niekto učiť nastaviť fotoaparát. O tom to nebolo a to myslím ani nebolo cieľom tohto workshopu. Tu Jirka doslova odkrýva svoje tajomstvá a bez slov ho človek pozoruje ako spolupracuje s modelkou a ako dokáže čarovať so svetlom. Nastaví scénu a ostatné je na Vás. On ju ale nastaví tak, že človek snáď asi ani nemôže urobiť zlú fotografiu.

Thoughtful

Nemôžem ale zabudnúť na Terezku. Jej výraz tváre je absolútne unikátny a pozorovať ju pri práci je zážitok sám o sebe. Jej mimika tváre je absolútne fantastická a jej profesionalita a skúsenosti spolu s Jirkovou prácou sa neskutočne dopĺňajú. Výsledkom sú fotografie, ktoré sú svojim spôsobom unikátne a nesú dávku Jirkovho rukopisu.

Cocoon

Ja mám fotku aktu neskutočne rád, pretože samotné ženské telo vnímam ako najkrajšie umelecké dielo na svete. Uprednostňujem ale prirodzenosť a nemám veľmi v láske výraznú retuš, ktorá spraví (v úvodzovkách) z ošklivky krásku. Umelá ženská krása má u mňa nulovú hodnotu. Spomínam to kvôli Jirkovmu štýlu, ktorý ho sám nazval Uglamour, ktorý je práve o prirodzenosti a skutočných, uveriteľných emóciach. A mne jeho štýl sadol náramne. Jeho tvorba je originálna a určite si ju pozrite na jeho stránkach.

Jeho workshop je celý o tom. O fotení uglamour štýlu. Je to vlastne workshop o Jirkovi, o jeho práci a o tom, ako sa so svojimi tajomstvami delí s ostatnými fotografmi. Niekedy nemusel povedať ani slovo a doslovne odkrýval svoje karty, jeho know-how. Úžasný zážitok.

EM100405 (feb 20 2016)

Ja som odchádzal z workshopu absolútne spokojný, dobre naladený a s pocitom fantasticky stráveného času. odreagoval som, úplne vypol a užíval si fotenie. Bonusom mi boli fotografie, s ktorými som bol viac než spokojný.

EM100055 (feb 20 2016)

Ak si chcete skúsiť fotenie umeleckého aktu, neváhajte a skúste to u Jirku Růžka. Užijete si skvelý deň a ak je človek pozorný, veľa si odnesie.