000008

Prvá rolka filmu vyvolaná – Ilford HP5+

fotobloger

V predchádzajúcom blogu som písal o nákupe filmovej zrkadlovky a tu sú výsledky z môjho prvého fotenia na film, ktorým bol Ilford HP5+.

Ilford HP5+

Na fotenie som využil účasť na workshope aktu u Jirku Růžka v Prahe. Modelkou bola Meteorwa. Zároveň sa im chcem poďakovať za skvelú skúsenosť, skvelý deň a určite rád prídem znovu. A ak by ste chceli skúsiť aj vy, na stránke Jirku sa dozviete viac. Neváhajte.

Ilford HP5+

Ilford HP5+

Ale naspať k filmu. Ilford HP5+ som si vybral po dlhšom hľadaní na internete, prečítaní rôznych recenzií a názorov. Sľuboval dobrý kontrast a zároveň dobré detaily aj v tieňoch. A čo sľuboval, to v podstate aj splnil.

Ilford HP5+ a postprocess

Fotografie sú upravené len veľmi mierne. V PS som v upravil iba gamma korekciu a trochu dotiahol kontrast a pohral sa s krivkou. Čo ma príjemne prekvapilo bolo, že všetky fotky som mal dobre exponované. Bol to taký malý test, pretože to bolo nielen na film, ale aj na OM2 moje prvé fotenie a nevedel som, či má funkčný expozimeter. Má. A ja som si netrúfal fotiť plne manuálne bez expozimetra.

Ilford HP5+

Ako vidieť z fotografie vyššie, trochu som bojoval s manuálnym ostrením, ale myslím, že s počtom nafotených filmov sa to bude zlepšovať. Nie je to veda, ale chce to trochu cvik a lepší odhad.

Veľmi ma zaujal šum. Je výrazný ale príjemný. Pre niekoho možno veľa, pre mňa akurát. Fotografie majú úplne inú atmosféru na akú som bol zvyknutý a vyvolané v ruke pôsobia úžasne. Opäť sa mi potvrdzuje, že fotografia patrí na papier.

Ilford HP5+

Ilford HP5+

Nad čím som však nemal žiadnu kontrolu, bolo vyvolanie filmu. Bolo plne v rukách fotozberne a teda bez akejkoľvek možnosti môjho zásahu do procesu. Film som dal vyvolať vo fotozberni Fujifilm v bratislavskom Auparku. Sú tam milí a príjemní ľudia a aj s výsledkom som spokojný. Odporúčam. Vyvolať čiernobielu fotografiu však nie je nič extrémne náročné a určite to časom skúsim aj sám.

Pocity a dojmy?

Po tejto skúsenosti ma film fascinuje ešte viac. Je to úplne iný pocit z fotenia. Pocit, že pracujem s niekoľko desaťročí starou technikou a že obraz nie je zaznamenaný digitálne ale chemicky, je čarovný. Ak váhate, prestaňte. Ja v tom budem pokračovať.