OLYMPUS OM-2

Moje začiatky fotografie na film

fotobloger

Žijeme v digitálnom veku a tak aj digitálna fotografia prakticky vytlačila analógovú fotografiu, teda fotenie na film. Ja som začal fotiť v už digitálnej ére, ale film mi stále nedával spať.

Film má pre mňa nevysvetliteľné čaro. Odkedy som sa začal o film zaujímať, ubehol už nejaký čas a medzitým som si už zaobstaral fotoaparát a už som aj nejakú roličku filmu vyfotil. V množstve článkov na internete sa veľmi často opakujú názory o tom, že film núti človeka na rozdieľ od digitálu viac premýšľať pred stlačením spúšte. Ťažko k tomu zaujať jednoznačný postoj, pretože ak chcem byť dobrý fotograf, tak bez ohľadu na to, či fotím na digitál alebo analóg, mal by som spúšť vždy stlačiť s konkrétnym zámerom. Napriek tomu, kus pravdy na tom bude.

Sám na sebe vidím, že na film cvaknem v konkrétnej situácii jeden, maximálne dva zábery. S digitálom viac, ale aj odpadu je viac. Avšak analógová fotografia ma práve toto učí a tak sa mení už aj môj štýl fotografovania na digitál. Snažím sa prakticky preniesť spôsob fotenia na film aj na digitál. Menej cvakať, ale s o to viac konkrétnejšou predstavou. A mám pocit že to funguje.

Preto každému nadšencovi fotografie odporúčam vyskúšať si film. Nemusí u neho človek zostať, ale je to výborná skúsenosť ak naň nikdy nefotil. A ako na to kvalitne, keď dnes prakticky okrem Leicy už žiadna vyhlásená fotografická značka už filmové aparáty nevyrába? Nuž, možností je veľa. Buď skúste pohľadať u starých rodičov alebo niekde na zabudnutej povale, alebo jednoducho navštívte bazáry a kúpte techniku z druhej ruky.

Ja som si jednoducho na eBay objednal SLR telo a objektív. V mojom prípade padla voľba na 35mm SLR Olympus OM-2 a k nemu pevný objektív Zuiko 50mm/1.8. Predávajú sa za veľmi fajn ceny a ak sa človeku podarí naraziť na zachovalý kúsok, dostane naozaj kvalitný aparát. Podobné kúsky však nájdete aj od značiek ako Nikon, Canon, Minolta, atď. Stačí hľadať a zvoliť podľa vlastných preferencií. Alebo môžete využiť aj služby tohto chlapíka: http://www.japancamerahunter.com/

A vyzerá takto: