dscf5521-nov-24-2016

Mesiac fotografie 2016

fotobloger

Včera som absolvoval festival Mesiac fotografie 2016 v Bratislave. Teda chcel som absolvovať. Nakoniec som sa uspokojil s omrvinkami. Teda, neuspokojil. Sklamalo ma.

Mesiac fotografie je festival s už niekoľkoročnou históriou na Slovensku. Ide o projekt, kedy sa na viacerých miestach v Bratislave konajú výstavy rôznych fotografov, rôznych žánrov. Všetko je prehľadne zhrnuté na ich stránkach.

DSCF5494 - nov 24 2016

O fotografiu som sa aktívne začal zaujímať len pred nejakým časom. Doba, počas ktorej som fotografiu začal vnímať viac do hĺbky a rozhodol sa prehlbovať si svoje znalosti a môj prístup k fotografii, nie je veľmi dlhá. Ale nadšenie je o to väčšie. Potom zamrzí, že v dobe v ktorej žijeme sa stretnem s tak zaostalými prekážkami. Nie som typ človeka, ktorý sa zvykne sťažovať, ale.

DSCF5497 - nov 24 2016

Keď som si začal vyberať medzi výstavami, na ktoré by som sa chcel dostať, moja selekcia sa nakoniec zmenila len na výber podľa toho, kam sa vôbec dostanem. A tak som išiel len na 3 miesta z neviem presne akého počtu, ale na mapke som narátal 25. Nie, vôbec nemám ilúzie o tom, že každá historická budova by mohla byť bezbariérová. A rozumiem, že všetko stojí peniaze. A tiež chápem, že v čase kedy sa tieto budovy stavali, ľudia na vozíku buď “neexistovali” alebo boli separovaní na okraji spoločnosti. Ale žijeme v 21. storočí. Svet je už inde a ľudia na vozíkoch sa začali objavovať v normálnej spoločnosti. Dokonca chcú byť jej súčasťou. Ja chcem byť súčasťou spoločnosti v ktorej žijem a chcem byť aj súčasťou umenia a kultúry. Pretože nech sa akokoľvek líšim svojim pohybom od bežného človeka, ja som tiež človek. A chcem byť bežný človek. Snáď to raz spoločnosť v ktorej žijem pochopí. A pochopí to správne, pretože teraz sa mi dostáva stále len spätnej väzby v podobe toho, že človek ako ja, je na Slovensku ešte stále na obtiaž ak chce byť jej súčasťou. Ako bremeno, ktoré len komplikuje veci a stojí peniaze. Snáď sa to raz zmení. Minimálne na takých miestach, ktoré sú súčasťou centra umenia a kultúry na Slovensku. Za všetky spomeniem aspoň Pálfyho palác v Bratislave.

Zároveň sa ospravedlňujem organizátorom, ale tiež som nezisťoval dostupnosť všetkých miest. Takže možno počet tých prístupných bol väčší. Chápem, že do budúceho roka sa to asi veľmi nezmení, ale aspoň organizátor by mohol na webe označiť, kam sa človek ako ja dostane. Pretože aj keď nebude môcť vidieť všetko, tak aj to málo, môže za to stáť.

DSCF5508 - nov 24 2016

Mne to za to stálo. Videl som FARM SECURITY ADMINISTRATION 1935 – 1943 (USA), CHEMA MADOZ (ES), 2016 SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS a SEN × SKUTOČNOSŤ / UMENIE & PROPAGANDA 1939 – 1945 (SK). Všetky boli veľmi dobré a každá mi niečo dala. A aj keď SEN x SKUTOČNOSŤ nebola výstava primárne len o fotografii, tak organizátor výstavy si zaslúži uznanie, pretože príprave výstavy bolo venované veľa času a citu a je to vidieť. Urobila dojem.

DSCF5514 - nov 24 2016

DSCF5519 - nov 24 2016

DSCF5521 - nov 24 2016

DSCF5526 - nov 24 2016

Ďakujem kamarátke Romane, že to so mnou absolvovala a znovu obohatila moje vnímanie fotografie ako celku. Rád by som tiež zažil Matúšov výklad počas prechádzania výstavy, ale nateraz som si vystačil aj s tou kávou. Obaja ste pre mňa veľkou inšpiráciou a rád sa od Vás učím. Takže aj keď sa to v blízkej dobe po stránke prístupnosti pre mňa asi veľmi nezmení, ja si aj to málo nabudúce rád zopakujem.

PS organizátorom: Neďakujte, niektoré fotografie boli nakrivo. Už je to v poriadku.

DSCF5500 - nov 24 2016