High Five #2 – Street fotografia

high five

Street fotografia je jedným z mojich obľúbených žánrov. Prakticky nemá žiadne pravidlá a človek tu môže kombinovať snáď všetky fotografické štýly. Či už chce fotiť portréty neznámych ľudí, architektúru, rozličné detaily alebo hocičo iné. Z môjho uhla pohľadu sa však street fotografia stáva zaujímavou napríklad keď zachytáva vzácny moment. Moment, ktorý sa už nikdy nebude opakovať a ktorý dokáže upútať pozornosť alebo vyvolať emócie. Poďme si pár takýchto momentov predstaviť.

Fotiť na ulici dokáže byť poriadne frustrujúce. Tu je fotografovi zbytočná drahá technika ak nemá cit pre zachytenie toho správneho momentu. V neposlednom rade tu ale dôležitú rolu hrá aj oveľa vzácnejší faktor. Šťastie.

1. Erwin Vindl – The Chosen One

Toto je kúsok, ktorý by som neváhal dať na stenu!

Táto fotografia ma už dlhodobo veľmi baví a patrí medzi moje obľúbené street fotografie. Áno, iste je možné, že podobných kúskov na tomto mieste vzniklo viac, ale ja som videl len tento. Perfektné načasovanie, skvelá kompozícia a kontrast. Toto je kúsok, ktorý by som si neváhal dať na stenu!

2. Hans-Jörg Aleff – Holy Palmers

Holy Palmers

 

Absolútny moment. Pretože si počkal, až príde dokonalá obeť. Veľmi, veľmi pekné. Tu je všetko!!!

Absolútne zbožňujem túto fotografiu! Komentár, ktorý som si dovolil skopírovať z komentárov k fotografii hovorí za všetko. Dokonalý moment, dokonalá obeť. Zbytočné hovoriť viac.

3. Ruben Hernan – Stop!

Každý záber môže mať skrytý príbeh.

Ďalší moment z katégorie – skvelé načasovanie. Obyčajne sa mi nepáči kombinácia čiernobielej fotografie s farebnou. V tomto prípade si však nie som istý, či nie je fotografia plne farebná. Fotografia na pozadí je v skutočnosti čiernobiela. Ale je mi to vlastne jedno, pretože tu to funguje.

Pre zaujímavosť, na pozadí tejto fotografie je mexický umelec David Alfaro Siqueiros. Na fotografii je odfotený spoza mreží z väznice Lecumberri. Siqueiros bol zatknutý v roku 1960 za otvorený útok na prezidenta Mexika, Adolfa Lopeza Mateosa a za vedenie protestov proti zatýkaniu štrajkujúcich pracovníkov a pedagógov, aj keď tieto obvinenia boli bežne známe ako nepravdivé.

4. Michael Summers – Behind You!!

Veľmi dobrá kompozícia. Londýnske metro je fascinujúce!

K dobrej fotografii občas stačí vnímať prostredie okolo seba. Potom už stačí byť v správny čas na správnom mieste. Alebo je treba ešte niečo viac? Každopádne, aj tento moment sa už nikdy nezopakuje.

5. Chris Heinroth – Feeding Time

Múmia sa vracia… A je hladná!

Posledná fotografia pochádza z objektívu Chrisa Heinrotha a ide o typickú ukážku tzv. “Candid Shot”, čo môžeme voľne preložiť ako nearanžovaný záber. Tento však pôsobí ako záber z ďalšieho filmu na téma “Múmia sa vracia”. Výborný moment a ďalšia skvelá street fotografia.

Ak sa ti môj výber páčil a si registrovaný na portáli flickr, otvor si fotografie v plnej veľkosti a podpor autorov svojim lajkom. Ak by si chcel vidieť v ďalšom dieli fotografie na konkrétnu tému alebo by si tu chcel vidieť niektorú zo svojich obľúbených fotografií, neváhaj mi napísať.