High Five #1 – Pohľad do duše

high five

 

V prvom dieli série článkov High Five si predstavíme 5 fotografií, ktorých spoločným znakom bude elektrizujúci pohľad človeka. Nech sa páči, čítajte ďalej.

V sérii High Five Ti vždy predstavím 5 fotografií, ktoré budú mať spoločnú tému. Poďme si predstaviť fotografie, ktoré sa pozerajú uprene a silno. Pretože pohľad človeka je zvláštny. Ako sa hovorí, niekedy je jeden pohľad viac ako tisíc slov.

Pohľad na Teba alebo pohľad do duše?

1. Constantine Nyalenda – Windows and Souls

Windows and Souls

Prvá fotografia ma zaujala tajomnom, ktoré z nej dýcha. Je to pohľad smútku? Strachu? Hnevu? Alebo je to pohľad zvádzania? Lebo ako autor fotogafie píše:

Iba v očiach lásky nájdete nekonečno…

Odporúčam otvoriť v plnom náhlade pre lepší zážitok. Farba a štruktúra očných zreníc je fascinujúca.

2. Jimmy Nelson – YAKIM, BRIGADE 2

Jimmy Nelson - Before they - Nenets

Ak nechcete piť teplú krv a jesť čerstvé mäso, ste odsúdení zomrieť v tundre

Fotografia je z projektu Jimmy Nelsona – Before they passed away. Projekt, v ktorom Jimmy Nelson cestoval po svete aby zväčnil ešte existujúce kmene. Od Afriky, cez Sibír. Táto je práve zo Sibíra z kmeňa Nenets. K tejto fotografii je zbytočné písať prečo ma zaujala. Je priam elektrizujúca. Ošľahaná tvár utopená v kožušine, ktorá chráni človeka pred smrtiacou zimou. Ako pri každej fotografii, aj tu odporúčam otvoriť si fotografiu v plnej veľkosti a preskúmať každý jej detail. Za zmienku stojí najmä odraz samotného autora fotografie v očiach človeka.

3. Sergey Piltnik (Пилтник) – Nothing Else Matters

Nothing Else Matters

Chlape, musel som sa zastaviť a civieť!

Sergey Piltnik je jeden z mojich najoblúbenejších fotografov dnešnej doby. U neho robím jednu vec, ktorú z duše nenávidím. Lajkujem mu a hádžem medzi oblúbené takmer každú fotografiu, ktorú zverejní. Jeho fotografie sú silné, zaujímavé a atmosferické. Táto fotografia je presne ten prípad! Čiernobiela tu funguje dokonalo a biele rámovanie ju robí originálnou a neprehliadnuteľnou.

4. Ryan Pendleton – Frozen

Frozen

Milujem, ako oči dokážu odrážať svet okolo nás. Nielen ten reálny ale aj ten duchovný. Prinútia Ťa spomaliť!

Fotografia Ryana Pendletona. Jedná sa o portrét jeho dcéry, ktorý vznikol jednoducho, rýchlo a bez väčšej prípravy. Aj napriek jej jednoduchosti je fotografia krásna! Uprený pohľad jeho dcéry priam núti sa zastaviť a zamyslieť sa nad ňou. Toto je skutočný pohľad do duše. Aktuálne má fotografia na portáli 500.px viac ako pol milióna videní a takmer 10 000 lajkov. Treba dodávať ešte niečo?

5. Sohail Karmani – Street portrait of Sufi mystic

Street portrait of Sufi mystic

Oči tohto muža hovoria za všetko – z hĺbin starej duše.

Autorom poslednej fotografie je Sohail Karmani a vznikla v uliciach Pakistanu. Prírodné svetlo. Náhodný okoloidúci, náhodné stretnutie a rozhodnutie odfotiť tento okamžik a tohto muža. Už sa to nikdy nezopakuje. Fotografia splnila svoj účel. Okamžik bol zachytený. Svetlo okolo jeho hlavy vytvára akúsi auru, ktorej farba priamo nadväzuje na farbu jeho očí, s ktorými je v kontraste tmavá farba pleti. Pleť je plná vrások a človek môže len premýšľať nad tým aké životné skúsenosti odráža. Impakt fotografie je obrovský.

Ak sa Ti prvý diel zo série High Five páčil, povedz mi to v komentári alebo zdieľaj článok ďalej. Ja už sa teším na ďalší diel! Aká bude téma?