_dsc1253-dec-04-2016

Photobook Saal Digital – Slovak review

Uncategorized

Vďaka reklame na Facebooku som narazil na akciu “Fotokniha zdarma”. Tá spočíva v tom, že spoločnosť Saal Digital Vám poskytne kupón v hodnote 1200 Kč (cca 45€) na fotoknihu z ich ponuky podľa vlastného výberu. Podmienkou však je, že následne musíte na túto fotoknihu napísať recenziu a zverejniť ju na svojich stránkach alebo sociálnej sieti. A keďže som práve fotoknihu mal v pláne, akciu som sám vyskúšal a tu je moja krátka recenzia.

_dsc1235-dec-04-2016

Registrácia do akcie bola maximálne jednoduchá. Stačilo vyplniť na stránkach Saal Digital registračný formulár, kde ste uviedli kde budete knihu recenzovať a podali o Vašom zámere nejaké stručné informácie. Dlho to netrvalo a v mailboxe som mal správu aj s kódom kupónu. Nič mi už ďalej nebránilo v príprave fotografií na tlač, stiahnuť si softvér Saal designér a pustiť sa do návrhu fotoknihy.

Softvér by som zhodnotil ako veľmi vydarený. Nesadol som si z neho na zadok, pretože by sa našlo pár vecí, ktoré by sa zišli. Napríklad ak nechcete knihu pripraviť za pomoci predpripravených šablón, potom by som uvítal nejaké nástroje na zarovnanie ako mriežku alebo pravítko, na ktoré by sa automaticky prichytávali jednotlivé polia obsahu podľa vlastných úprav. Teda uvítal by som trochu prepracovanejšie možnosti vytvárania vlastných šablón. Toto ale nie je profesionálny dizajnérsky program a tak mu je ľahko odpustiť. Konieckoncov sa v ňom pracovalo jednoducho a najmä intuitívne. Keďže nie som človek, ktorý by fotoknihy vyrábal ako na bežiacom páse, tak Saal dizajnér môžem porovnať len s konkurenciou od Cewe. Ich spoločné porovnanie je veľmi vyrovnané. Ak by som si mal však vybrať ktorý je lepší, bol by to Saal designér. Aj keď len o kúsok.

Fotoknihu v softvéri nielen navrhnete, ale tiež vytvoríte finálnu objednávku a softvér odošle aj podklady na tlač. V tomto momente som bol dosť prekvapený. Softvér vytvorí šablónu fotoknihy v .pdf a odošle ju na server spoločnosti odkiaľ putuje do tlače. V prvom momente som bol trochu vystrašený ako dopadne výsledok, keďže odosielaný finálny súbor fotoknihy bol výrazne menší ako veľkosť použitých fotografií. Moje obavy boli zbytočné. Softvér komprimuje obsah presne na úroveň pre potreby tlače. Netreba sa báť.

_dsc1219-dec-04-2016

_dsc1249-dec-04-2016

Než sa pustím ku kvalite výsledku, najskôr mi nedá nezmieniť rýchlosť vyhotovenia objednávky. Budem konkrétny v dátumoch. Objednávku som vytvoril a podklady ku knihe odoslal 12.11. v neskorších popoludnajších hodinách a zdôrazňujem, že bola sobota. V pondelok 14.11. poobede mi už prišla správa, že moja objednávka bola vyhotovená a odoslaná. V stredu 16.11. som mal fotoknihu od kuriéra doma. Rýchlosť vyhotovenia mi vyrazila dych. S plnou vážnosťou, klobúk dole. Pochvalu si zaslúži aj poctivé zabalenie.

A kvalita? Jedným slovom – TOP! Ja som si zvolil tvrdú väzbu A4 na šírku, tlač na lesklý fotopapier a rovnako aj lesklú obálku. Nevedel som sa pôvodne rozhodnúť či zvoliť lesklú alebo matnú tlač, ale keďže som o pár dní neskôr mal v pláne vytvoriť ďalšiu fotoknihu, rozhodol som sa, že druhú zvolím matnú a porovnám. Tu len dodám, že na druhú fotoknihu som už nemal žiadnu akciu a jej výrobu som zadával úplne bežne a teda výsledok nebol určený na žiadnu recenziu. Napriek tomu bol priebeh úplne rovnaký. Rýchlosť vyhotovenia a odoslania, kvalita balenia a aj kvalita výslednej fotoknihy bola totožná.

_dsc1224-dec-04-2016

A aké teda sú moje dojmy z kvality fotoknihy Saal Digital? Sú skvelé! Tak ako som fotografie pripravil na tlač, tak aj boli vytlačené. Lesklá tlač, ktorú som zvolil je špičkovej kvality ako na farebnú, tak na čiernobielu fotografiu. Dokonca matná tlač pri druhej fotoknihe ma naozaj príjemne prekvapila. Vždy som si myslel, že lesklá tlač nechá vyniknúť ostrosti a hĺbke, ale aj matná tlač je vynikajúca. Dokonca mám pocit, že oproti lesklej tlači nijak nezaostáva a je minimálne na rovnakej úrovni. Ostrosťou možno aj o chlp lepšia.

Veľmi sa mi páči väzba. Keďže ide o lepenú väzbu, kde každá dvojstránka je zlepená vonkajšími stranami s ďalšou dvojstránkou. Stred knihy nikdy nevytvorí okrem ohybu papiera žiadny zlom. Kniha sa pri otvorení na každej stránke otvorí tak, že v strede vzniká rovná plocha. Super pre panoramatické fotografie alebo pre usporiadanie fotografií, kedy niektorá môže pokojne ísť aj cez stred.

Ak by som mal hľadať nejaké negatívum, potom jediné by bolo chýbajúci vakat – prázdna prvá a posledná strana knihy. Keďže sa nejedná o klasickú knihu, nikde nie je písaným pravidlom, že fotokniha to musí mať. Chýba mi to asi len zo zvyku. Navyše to umožnuje využiť už hneď prvé strany na fotografie. Len jednoducho na mňa to pôsobí trochu nezvykle. Iné negatívum ale nenájdem.

_dsc1241-dec-04-2016

Záverom by som už len dodal, že fotokniha od Saal Digital patrí na našom trhu medzi to najlepšie čo môžete nájsť. Kvalita vyhotovenia, rýchlosť vyhotovenia a doručenia a v neposlednom rade samotná kvalita tlače, robia z tohto produktu výbornú voľbu. Ak váhate ktorú fotoknihu zvoliť pre tú Vašu, Saal Digital môžete s pokojným svedomím považovať za stávku na istotu. Odporúčam.